Podnikání

V Praze je v roce 2019 registrováno přes 500 000 podnikajících fyzických nebo právnických osob, což představuje 20% všech podnikatelů v Česku. Jako město se snažíme pomoci především těm začínajícím se startem a rozvojem jejich firem a přilákat podnikatele další - ať už z Česka nebo ze zahraničí.

_MG_5501.jpg

Dokončili jsme první kolo programu Pražský voucher.  V rámci programu Pražský voucher financovaného z Operačního programu Praha - pól růst jsme přijali přes 600 žádostí o jeden z inovačních nebo specializovaných voucherů. Podle hodnotících kritérií přijatelnosti a kvality externí hodnotitelé vybrali 180 projektů, které získají celkovou finanční podporu ve výši přibližně 50 milionů Kč. V průběhu jara 2019 bylo vyhlášeno druhé kolo Pražského voucheru, do kterého se přihlásilo téměř 1400 žadatelů.

Otevřeli jsem nové Podnikatelské a inovační centrum. Společně s Czech Investem a Hospodářskou komorou jsme z bývalého prostoru prodeje Open card ve Škodově paláci vytvořili kontaktní centrum - Welcome Office pro české i zahraniční podnikatele. V centru je kromě poradenských míst, kam si začínající podnikatelé mohou příjít pro radu ohledně administrativy či možností pro podnikatele v Praze, i prostor pro workshopy. Prezentujeme tu programy podpory podnikání, jež provozujeme jako hlavní město, i programy podpory našich partnerů.

_MG_5460_1.jpg
_MG_8857.jpg

Stali jsme se jedním z organizátorů české edice Cen udržitelného rozvoje. Společně s ministerstvy a neziskovým sektorem oceňujeme veřejné i soukromé organizace, jejichž projekty přispívají k naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN. Mezi takovými organizacemi můžeme najít například i Czechitas, známý startup, který sídlí v našem městkém inkubátoru Prague Startup Market a který v květnu na Václavském náměstí představil svůj tým i v rámci Global Goals World Cup Prague.

V Kongresovém paláci jsme spolupořádali jeden z vrcholů evropského světa startupů - Startup World Cup & Summit. Na něm se v Praze sešli zástupci více než 300 startupů z desítek zemí. SWCS byl důležitým milníkem pro další rozvoj spolupráce hlavního města se sektorem startupových inkubátorů a venture kapitálových fondů. Společným plánem Prahy a jeho partnerů z privátní sféry je posunout v příštích letech Prahu mezi stabilní TOP 5 startupových center Evropy.

190410_1.jpg
_MG_2380-Pano190516.jpg

Společně s Univerzitou Karlovou a ČVUT jsme zahájili projekt prg.ai - nového pražského mezinárodního hubu zaměřeného na umělou inteligenci. V rámci hubu poskytne hlavní město zahraničním i domácím expertům na umělou inteligence a strojové učení finanční i nefinanční podporu pro svůj výzkum. Pro město bude mít centrum přínos nejen akademický, ale i praktický - výzkum bude směřován na rozvoj autonomní mobility, inteligentní sběr a analýzu městských dat, rozvoj vzdělávání a další oblasti, v nichž bude do budoucna muset Praha excelovat.

Projekt "Startupová Praha"

Účelem projektu bude v letech 2019 a 2020 inovovat pražské podnikání ve třech oblastech:

  1. Dokončíme ekosystém pražských startupových inkubátorů. V městských prostorech spustíme pre-inkubační projekty zaměřené na studentské týmy a začínající podnikatele ze skupin se ztíženým přístupem na trh - osoby na rodičovské dovolené, seniory a další. Ve spolupráci se soukromým sektorem vytvoříme další makerspace pro firmy s větší potřebou hardware infrastruktury.

  2. V rámci projektu prg.ai rozvineme koncepci Live & Start up in Prague. Příchozím výzkumným týmům poskytneme rezidenční a pracovní prostory v městem vlastněných objektech, např. v radničních domech nebo v Kafkově domu. V Kampusu Hybernská rozvineme spolupráci nejen s Univerzitou Karlovou, ale i s dalšími pražskými vysokými školami.

  3. Spustíme program víceletých inovačních partnerství při pořádání akcí typu Startup World Cup, Týden inovací nebo Future Port. Komerční sektor je schopen nám poskytnout know-how i kofinancování na zavádění novinek v oblasti smart city. Praha musí být připravena tyto novinky efektivně uchopit a realizovat.